Türkiye’nin Fark Yaratan Kadınları Açıklandı

Dünyanın en büyük pazarlama iletişimi yayını Advertising Age tarafından iş dünyasındaki en başarılı kadınları onurlandırmak üzere gerçekleştirilen ve 2013 yılından bu yana MediaCat tarafından Türkiye’de de düzenlenen “Women to Watch” kapsamında, 2016’nın fark yaratan 10 kadını belirlendi. Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün sahibi ise OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk oldu.

Women to Watch en büyük marka ve pazarlama yayını olan Advertising Age’ın, 1997 yılından bu yana gerçekleştirdiği; marka, pazarlama, reklam ve medya dünyası başta olmak üzere iş dünyasındaki fark yaratan kadınların başarılarını gözler önüne sermek için yapılan bir seremoni. Amacı ise, iş dünyasında fark yaratarak diğer kadınlara ilham ve cesaret veren bu kadınlardan meydana gelen global bir network oluşturmak. Türkiye’de 2013 yılından bu yana MediaCat liderliğinde düzenlenen “Women to Watch 2016: Fark Yaratan Kadınlar Seremonisi” ile bu yıl dördüncü kez iş dünyasının başarılı kadınları ödüllendirildi.

İşte Türkiye’nin Fark Yaratan 10 Kadını

Yaşam Boyu Onur Ödülü, Marka Lideri, Pazarlama Lideri, Pazarlama ve Teknoloji Lideri, Girişimci Lider ve Dijital Lider olarak belirlenen “Türkiye’nin Fark Yaratan 10 Kadını”nın isimleri şöyle:

– Yaşam Boyu Onur Ödülü: OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk

– Marka Lideri: Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar

– Marka Lideri: Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı

– Pazarlama Lideri: L’Oreal Türkiye CMO Beyza Kapu

– Pazarlama Lideri: Unilever Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya Ev Bakım Kategorisi Başkan Yardımcısı-Unilever Türkiye Ev ve Bakım Kategorileri Başkan Yardımcısı-Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Uçar

– Pazarlama ve Teknoloji Lideri: Google EMEA Pazarlama Başkan Yardımcısı Yonca Brunini

– Yaratıcı Lider: MullenLowe İstanbul Ajans Başkanı Ela Gökkan Savcı

– Yaratıcı Lider: Rafineri Reklamcılık Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu

– Girişimci Lider: directComm Yönetici Ortak-KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar

– Dijital Lider: Wanda Digital Ajans Başkanı Burçak Erbatuk Günsev olarak belirlendi.

Fark Yaratan 10 Kadın Nasıl Seçildi?

Women to Watch; son bir yılda gösterilen performansların değerlendirilmesiyle belirleniyor. Women to Watch kadınlarının belirlenmesinde herhangi bir başvuru söz konusu değil. Ad Age’in belirlediği kriterler çerçevesinde belirlenen adaylar, Ad Age ve MediaCat’in editoryal standartları içinde incelenerek ve titiz bir çalışma sonrasında belirlenerek kazananlar kamuoyuna duyuruluyor.

Yeni ve heyecan yaratan bir marka/kategori yaratarak iş dünyasına zenginlik katmak, attığı adım ve aldığı kararlarla global seviyede liderlik özellikleri sergilemek, uluslararası platformlarda ses getirmek, yaratıcılığı ve yarattığı değerlerle medya dünyasına, reklam ve pazarlama endüstrisine yeni kaynaklar sağlamak, üstlendiği başarılı ve istikrarlı sosyal sorumluluk projeleriyle topluma örnek olmak, ülke genelinde ya da firma/marka özelinde bir krizi başarıyla yönetmek ve/veya yaratıcı çözümlerle aşmak, toplumda fark yaratmak, topluma cesaret aşılamak, demografik olarak erkek egemen bir sektörde sivrilmiş olmak Women to Watch kriterlerinden bazıları.

Rakamlarla Kadınlarımız

Haziran ayında Advertising Age’in yayınladığı rakamlara göre, WPP’nin kıdemli yöneticilerinin yüzde 46’sı; Publicis Groupe’un çalışan sayısının yüzde 49,3’ü; Omnicom’un ABD’deki yöneticilerinin yüzde 54’ü ve Interpublic’in yönetici pozisyonlarının yüzde 55’i kadınlardan oluşuyor. ABD’de reklam dünyasında yer alan kadın çalışan sayısını iyileştirme ve bu alanda farkındalık yaratmak üzerine çalışan 3% Conference’ın bu ismi almasının sebebi, ABD’deki reklam ajanslardaki kadın kreatif direktör oranının yalnızca yüzde 3’le sınırlı kalmış olması.

Türkiye’de ise rakamlar can acıtıyor. Zira Nielsen verilerine göre 2015’in en büyük reklam verenleri ve reklam ajansları listelerini incelendiğinde kadın yöneticileri dürbünle arayıp bulmak gerekiyor. Buna göre, Türkiye’nin en büyük 50 reklam vereninden yalnızca 3’ünün tepe yönetici koltuğunda kadın otururken; aynı veri en büyük 50 reklam ajansına bakıldığında 5 olarak görülüyor.

Woman to Watch Hakkında

Dünyanın en büyük marka ve pazarlama yayını olan Advertising Age tarafından 1997 yılından bu yana gerçekleştirilen Women to Watch, 2012 yılında dünyanın diğer ülkelerine de taşınmış ve Amerika’dan sonra ilk olarak Çin’de düzenlenmiştir. 2013’den itibaren Brezilya ile birlikte Türkiye’de de gerçekleşmeye başlayan organizasyonun bu yıl MediaCat liderliğinde dördüncüsü düzenlenmiştir. Women to Watch bir ödül töreni değil, onurlandırma seremonisidir.