Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı

Cumhuriyet kadınları destanı

Gizem Örge, Cansu Özbay, Melissa Vargas, Hande Baladın, Aslı Kalaç, Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş, İlkin Aydın, Elif Şahin, Ebrar Karakurt, Simge Aköz, Kübra Akman, Derya Cebecioğlu ve Ayça Aykaç. Koca bir sistemin sahadaki temsilcileri olan bu 14’lü, “Cumhuriyet kadınları” imgesinin en canlı, en dinamik ve en başarılı temsilcileri oldu.
2023 sezonunda önce Milletler Ligi Şampiyonluğu, sonra Avrupa Şampiyonluğu, ardından da Olimpiyat Elemeleri’nde kazandıkları kupayla zirveyi tescilleyen milliler, hem Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışan bir kutlama yaşattılar hem de kendilerinden sonra gelecek jenerasyonlara ilham veren bir başarı hikâyesi yazdılar.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına armağan olarak gelen başarı 3 Eylül’de yaşandı. Sırbistan-Türkiye CEV Kadınlar Voleybol Avrupa Şampiyonası Final Maçı’dan sonra, İstiklal Marşı’mızı söylerken Ebrar Karakurt’un gözlerinden dökülen yaşlarda, tüm Türkiye’nin gururu ve mutluluğu vardı. Bu yıl VNL ve Avrupa Şampiyonluğu’nu da kazanan millilerimiz, FIVB Dünya Sıralaması’nda bir numaraya yükseldi.
Voleybol Federasyonu Eski Başkanı Ahmet Gülüm, “Kadın voleybolumuz Cumhuriyet’imizin en önemli kadın hareketidir” demişti. Bugün bu hareket, Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı’nın omuzlarında yükseliyor.