Sinem Dedetaş

 

Sinem Dedetaş
Şehir Hatları Genel Müdürü

Bir İstanbul mirası yaratmak

İstanbul’da yaşayan herkesin, uyandığı her yeni günde, gündelik yaşamının en büyük parçalarından biri “yol”. Ve günlük yolculuklarınızın -en azından bir kısmının- deniz üstünde geçmesi çok büyük bir ihtimal. Sinem Dedetaş, işte bu “yol hikâyeleri”nin mimarı.
Ağustos 2019’dan bu yana Şehir Hatları Genel Müdürü koltuğunda oturan Dedetaş, bu yapı altında deniz yolu ulaşımı ve tersane olmak üzere iki alandaki faaliyetlere liderlik ediyor. Göreve geldiğinde fonksiyonları durma noktasında olan Haliç Tersanesi’ne nefes olan çalışmalar yürüten Dedetaş’ın bu çabasının sonunda tersane, katma değer yaratan bir sanayi mirasına dönüştürüldü. 2021 yılında 71 milyon TL, 2022 yılında ise 184 milyon TL’den fazla giderin önüne geçildi ve iki yılda 255 milyon TL’den fazla katma değer sağlandı. Gemi üretimine yeniden başlanan Haliç’te son üç yılda 56 yeni inşa yapıldı.

Rakamların Çok Ötesinde

Aralık 2021 ’de yine Dedetaş’ın liderliğinde hayat bulan İBB Deniz Taksi hizmetine ek olarak İstanbul, “Hibrit Deniz Taksi”lerine de kavuşturuldu. Ancak Dedetaş’ın vizyonunda, bu başarılı rakamların ötesine geçen bir nitelik daha var: Kültürel mirasa sahip çıkmak. Bu vizyonun karşılık bulduğu en değerli projelerden biri Paşabahçe Vapuru’nun yeniden İstanbullularla buluşturulması.
Bu yıl Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nin (UITP) 2023–2025 Suyolu Taşımacılığı Komitesi (Waterborne Transport Committee) Başkanı olarak seçilen Dedetaş’ın, İstanbul’un toplu deniz ulaşımına kattığı yenilik ve iyileştirmelerle, görev gününden bu yana sefer sayılarında yüzde 40 artış sağlandı.
Son olarak Dedetaş’ın elinin değdiği “kadın istihdamı” konusuna da değinmeden geçmeyelim. Zira kendi liderliğinde, Şehir Hatları’nda kadın istihdamındaki artış oranı yüzde 290 gibi etkileyici bir yüzdeye ulaştı.