Şahika Ercümen

 

Şahika Ercümen
Serbest Dalışçı

Derin denizlerin rekortmeni

Çocukluk yıllarında ağır bir astım ile boğuşan Şahika Ercümen’in dalış ile tanışması bir okul gezisi sırasında olmuş. Lisedeyken gerçekleştirdikleri yelken kulübü gezisinde dalgıçları izleyen ve henüz dalış yapamasa da o günü bir nefes tutma denemesi ile tamamlayan Ercümen, denize bir anda tutulmuş. O günü tek cümleyle özetliyor: “Nefesimi tuttuğum an, nefes aldığımı hissettiğimde kaderim değişti.” Rekorlarla dolu hayat hikâyesi, işte o günün eseri.
Ercümen, gizli gizli gidip geldiği yelken kulübünde dalış denemeleri yaparken kurduğu milli takım hayallerini birkaç yıl içerisinde gerçekleştirmiş. Lisans eğitimini spor alanında bir bölümde tamamlamak isterken, bunun pek de mümkün olmayacağını fark ettiğinde hem onu dalıştan uzaklaştırmayacak hem de sporcu kişiliğini güçlendirecek bir bölüme yönelmiş. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde aldığı eğitim ona iyi gelmiş gelmesine de mezuniyet sonrası profesyonel dalıştan tamamen kopacağı korkusunun yerleşmesine de yol açmış.

Rekor denemeleri başlıyor

Dalış kapısını bir rekor denemesi ile kapatmak isteyen Ercümen, sponsor bulamadığı süreçte dahil olduğu Fear Factor yarışmasından birincilikle ayrılmış. Bu birincilikle finanse ettiği ilk rekor denemesinde kadınlarda 70, erkeklerde 108 olan buz altında mesafe kat etme rekorunu 110 metre ile kırmış.
Dalış kariyerinde 10’dan fazla Türkiye ve dünya rekoru kıran Şahika Ercümen, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Sudaki Yaşam Savunucusu. Denizkızı ve Delfi adlı bir de çocuk kitabı yazan milli sporcu son olarak, Dünya Serbest Dalış Kupası’nda 100 metreye 3 dakika 14 saniyede dalarak ulusal, “Cumhuriyet’in 100’ncü yılında 100 metre rekoru” mottosuyla Hatay’da gerçekleştirdiği dalışla paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 106 metre ile dünya rekoru kırdı.