Prof. Dr. Itır Erhart

 

Prof. Dr. Itır Erhart
İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Açık Açık ve Adım Adım Kurucusu

İyilik için ‘adım adım’

Prof. Dr. Itır Erhart, başarılı akademik kariyerini topluma pek çok alanda fayda sağladığı bir sosyal yaşam ile taçlandıran isimlerden. İki farklı alanda faaliyet gösteren iki sivil toplum kuruluşunun kurucu kadrosunda da yer alan Erhart ayrıca, ülkemizin toplumsal ve sanat yaşamında önemli etkileri olan kuruluşlarda görev almaya devam ediyor.
Topluma fayda sağlamanın Erhart’ın yüreğinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlamak için bugüne kadar başardığı işlere bakmak yetiyor. Zira kendisi, Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Felsefe bölümlerinde lisans, Cambridge Üniversitesi’nde yüksek lisans ve Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladıktan hemen sonra akademik kariyerinin yanına bir de sivil toplum kuruluşu eklemiş. 2008’de beş arkadaşı ile birlikte kurduğu Adım Adım bugüne kadar 130 binden fazla aboneye ulaşmış, sivil toplum kuruluşlarına spor aracılığıyla 173 milyon TL’lik kaynak sağlamış. Spor demişken, kendisi aynı zamanda bir maraton ve ultra maraton koşucusu.

Bağışçılık kültürüne değerli katkılar

Erhart, Adım Adım ile bağışçılık kültürüne önemli katkılar sunarken, katılımcılardan aldığı geribildirimlerin önemli bir kısmının şeffaflığa dair olmasından hareketle bu kez Açık Açık’ın kurucu kadrosunda yer almış. Bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmayı ama daha da önemlisi dernek ve vakıfların şeffaf olmalarını amaçlayan Açık Açık’ı, sosyal girişimlerin ayaklarının yere daha sağlam basması ve güvenli bir şekilde büyümelerini sağlayan Açık Açık Sosyal Girişim ile genişletmiş.
2014 yılında Ashoka Fellow seçilen ve Ashoka Türkiye’nin yanı sıra pek çok kuruluşta yönetim kurulu, mütevelli heyeti ve danışma kurulu üyeliği bulunan Erhart’ın iki de kitabı bulunuyor: Koşaradım: Bir Yaşamdan Notlar (2022) ve Ben Neyim?: Kişiler ve İnsanlar Üzerine Bir Çalışma (2008).