Nilay Örnek

 

1978 İstanbul doğumlu. 1995 yılından bu yana gazetecilik yapıyor.

Sabah Gazetesi‘nde 5 yıl editörlük, Milliyet Gazetesi‘nde 8 yıl editörlük ve köşe yazarlığı, 2.5 sene Habertürk Gazetesi’nde yazıişleri müdür yardımcılığı, köşe yazarlığı ve hafta sonu ekleri yayın yönetmenliği yaptı.

2.5 sene Akşam Gazetesi ek yayınlar genel yayın yönetmeni-yazarı, ardından da Vatan Gazetesi‘nin internet sitesi Gazetevatan.com’un genel yayın yönetmeni ve yazarıydı.

Milliyet’te çalıştığı dönemde, önce 2014 yılında University of Rutgers’ta eğitim aldı. 2017 yılında ise University of Michigan bünyesindeki Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursunu kazandı ve orada okudu.

Gazetecilik ve gastronomi alanlarında dersler de verdi.

Adı Bien Gurme olarak değişen TurkmaxGurme’nin ilk ekran yüzlerinden biri oldu; 2.5 yıl boyunca ‘Şehirli Sofralar’ adlı bir televizyon programı yaptı.

Yayımlandığı 2 yıl boyunca Sözcü‘nün günlük eki Şık‘ta köşe yazarıydı.

Ekim 2017’de ilk kitabı Bütün İyiler Biraz Küskündür yayımlandı.

Ekim 2019’da ise ikinci kitabı Her Umut Ortak Arar çıktı.

Yaklaşık 3 senedir Kafa Dergisi‘nde köşe yazıyor. Birçok dergi ve internet sitesine sanattan yayıncılığa farklı alanlarda yazı yazıyor, dosyalar hazırlıyor.

1.5 seneyi aşkın bir süredir de, Storytel adlı sesli kitap sistemi işbirliğiyle, mesleklerinde başarılı olmuş, Türkiye’nin bir takım kıymetli insanlarıyla söyleşiler yaptığı ‘Nasıl Olunur?’ adlı bir podcast dizisini hazırlayıp sunuyor.