NESLİHAN OLCAY

 

Neslihan Olcay, Türkiye’nin en büyük medya yatırım yönetimi grubu GroupM’in çatısı altındaki bir medya, içerik ve teknoloji şirketi olan Wavemaker’ın CEO’luğu görevini yürütüyor. 25 yılı aşan kariyeri boyunca çeşitli sektörlerden gerek global gerekse de lokal sayısız reklamverenle çalışma imkanı bulan Olcay, Wavemaker’daki ekibiyle birlikte temsil ettikleri reklamverenlere, işlerini dijital çağın gerektirdiği şekilde dönüştürme ve büyütme gücü sağlamaya odaklanıyor. Eşzamanlı olarak, dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin sürdürülebilir büyümesi için çalışan IAB TR’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve IAB Avrupa’nın Eğitim Komitesi başkanlığı görevlerini de sürdürüyor. Aynı zamanda bilim ve teknoloji alanında fırsat eşitliği sağlamayı ve çeşitliliği artırmayı amaçlayan Teknolojide Kadın Derneği Wtech’in de Danışma Kurulu’nda yer alıyor.

 

Kariyerinin ilk yıllarında halkla ilişkiler ve etkinlik yönetimi alanlarında çalışan Neslihan Olcay, 1995-2010 yılları arasında Universal McCann, Initiative Media ve Mindshare gibi global medya ajanslarında planlama uzmanlığından yönetici ortaklığa kadar farklı roller üstlendi. 2011-2017 yılları arasında Maxus Türkiye CEO’su olan Olcay, 2016’da bu görevine ek olarak, yeni bir pozisyon olan GroupM Türkiye Chief Digital Development Officer’lığı görevini de üstlendi ve GroupM’in akademisi AdvantageM kapsamında başlatılan dijital dönüşüm programının liderliğini yaptı.

 

Sektöre yeni yetenekler kazandırmaya ve varolan insan kaynağının gelişimine büyük önem veren Olcay, 1999-2008 yıllarında İstanbul ve Galatasaray üniversitelerinde medya planlama dersleri verdi. 2012’de “Markaloji Markaya Dair Her Şey” kitabının medya planlama bölümünü kaleme aldı. 2011-2019 yılları arasında IAB TR Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı olduğu dönemde ülkemizde dijital pazarlama iletişimi konulu sektörel eğitimler geliştirilmesine liderlik etti. 2013-2019 yılları arasında eş zamanlı olarak, IAB TR Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Neslihan Olcay, eğitim ve dijital dönüşüm alanındaki çalışmalarını halen Mayıs 2017’den bu yana başkanlığını yürütmekte olduğu IAB Avrupa Eğitim Komitesi çatısı altında sürdürüyor. Ayrıca, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders veriyor.

 

Reklamcılık Vakfı Media Summit, IAB Türkiye UniChallenge+, Webit Congress, MMA ICT Summit, IAB Europe Interact ve benzeri bir çok sektörel etkinliğe ve eğitim programına hazırlık komitesi üyesi, konuşmacı, moderatör ve eğitmen olarak katkı sağlayan Neslihan Olcay, IAB Avrupa 2013 Mixx Ödülleri ve Cannes Media Lions 2016’da jüri üyeliği ve IAB Türkiye 2014 Mixx Ödülleri ve Felis 2017 Doğrudan Pazarlama-Promo ve Aktivasyon Ödülleri’nde jüri başkanlığı da yaptı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü mezunu olan Neslihan Olcay, bir çocuk annesidir.