Nazan Somer

Robert Kolej’in ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Nazan Somer Özelgin, profesyonel kariyerine 1988 yılında Arthur Andersen’da başlamış ve Serbest Muhasebeci ve Müşavir unvanını almıştır.
1999 yılında aynı şirkette Finans Sektöründen Sorumlu Ortak olarak atanan Somer Özelgin, 2000 yılının Eylül ayında Yapı Kredi bünyesine Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katılmış, Şubat 2006’dan Ocak 2009’a kadar Kredi Kartları ve Tüketici Kredilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmiştir.

Özelgin, Ocak 2009’dan bu yana Yapı Kredi Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı görevini sürdürmekte olup aynı zamanda Yapı Kredi İcra Kurulu Üyesidir. Özelgin ayrıca Yapı Kredi Bank Azerbaijan Yönetim Kurulu üyesi ve Tanı Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesidir. Uzun yıllar Visa Avrupa Yönetim Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak Türkiye’yi temsil eden Özelgin, Visa Türkiye Üst Kurulu Başkanlığı görevini halen sürdürmektedir. Ayrıca, 441 Trust Co Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetim Komitesi Başkanıdır. Somer Özelgin kariyeri süresince çeşitli dönemlerde KKB ve BKM Yönetim Kurulu üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de üstlenmiştir.

Şubat 2017 itibarıyla 3 yıl süreyle Unicredit Bank Romanya Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Somer Özelgin, Ocak 2018 itibarıyla Yapı Kredi’ deki görevlerinden ayrılacak ve profesyonel hayatını Romanya ve bazı diğer Unicredit bankalarında yönetim kurulu üyesi olarak devam ettirecektir. Somer Özelgin ayrıca Türkiye ve yurtdışında çeşitli sektörlerde bağımsız yönetim kurulu üyelikleri yapmayı planlamaktadır.

54 yaşında, evli ve bir çocuk sahibi olan Özelgin, yelken ve golf sporlarıyla ilgileniyor, seyahat etmek ve kitap okumaktan hoşlanıyor.