Magdalena Yeşil

Silikon Vadisi’nin en önemli girişimcilerinden ve yatırımcılarından biri olan Magdalena Yeşil, 1976 yılında ABD’ye geldiğinde yanında yalnızca iki valizi ve 43 doları vardı. Dahası bir kadın ve göçmen olarak Silikon Vadisi’nde karşı karşıya kalabileceği zorluklardan habersizdi. Bugün ise, milyarlarca dolar değerinde olan ve bulut temelli bilgisayar teknolojilerinin başını çeken Salesforce’un ilk yatırımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak tanınıyor.

Magdalena Yeşil, Salesforce’un da aralarında olduğu, dünyanın en iyi teknoloji şirketlerinin birçoğunun risk sermayedarı, kurucusu ve girişimcisi. Yeşil, 30’dan fazla şirketin, ilk dönemlerindeki yatırımlarını denetlediği ve yönetim kurullarında yer aldığı U.S. Venture Partners’ın da eski ortağı. Teknoloji alanındaki esaslı oyunculardan biri olan Yeşil, internet erişiminin ticarileştirilmesi, e-ticaret altyapısı ve elektronik ödeme konularında faaliyet gösteren ilk şirketlerden üçünün kurucusu. Öyle ki, UUnet, CyberCash ve MarketPay kendisine, Red Herring dergisi tarafından Yılın Girişimcisi unvanını bile getirdi.

Yeşil son olarak, bir grup kadın risk sermayedarı ve melek girişimciden oluşan Broadway Angels’ı kurdu. Şu aralar ise dördüncü startup’ı olan ve oto finans sektörüne şeffaflık ve güven getirmeyi amaçlayan teknoloji şirketi DriveInformed üzerinde çalışıyor. Yeşil aynı zamanda, RPX, Smartsheet ve Zuora şirketlerinin yönetim kurullarında yer alıyor.

ABD’ye Türkiye’den göçen Magdalena Yeşil Ermeni kökenlidir. San Francisco’da yaşayan başarılı iş kadını, uzun yürüyüşler yapmayı ve denize açılmayı seviyor.