GÖZDE AKPINAR

 

Gözde AkpınarGÖZDE AKPINAR
Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

1988 yılından beri inşaat malzemeleri sektörünün lideri olan Betek Grubu’nun yönetim kurulu başkanlığını yürüten Gözde Akpınar, 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme – İktisat bölümünü bitirdi. Okuduğu üniversitenin sunduğu bir imkânla İngiltere’de Portsmouth Üniversitesi’nde aynı bölümü bitiren Gözde Akpınar, Türkiye’ye döndükten sonra Betek Grubu’nda işe başladı.

Üstlendiği çeşitli görevleri başarıyla icra eden Gözde Akpınar  sosyal sorumluluk hassasiyetini şirket kültürü ile harmanladı. Gözde Akpınar’ın önderliğinde Betek Grubu, Türkiye’deki sosyal sorunlara olan duyarlılığını daha da geliştirdi ve derinleştirdi. Başta kadın, eğitim ve çevre olmak üzere, birçok farklı alanda sosyal sorumluluk projeleri yürüten şirkette özellikle kadın odaklı projeler daha fazla öne çıkmaya başladı.

Gözde Akpınar önderliğinde yürütülen projelerden biri de Filli Boya Bilim Kampı projesi oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği, TÜBİTAK- TÜSSİDE ve Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin desteği ile maddi olanakları sınırlı çocuklara yönelik yürütülen projenin yola çıkış hikayesi, toplumda kadını güçlendirmek ve kadının kendi gücünü fark etmesini sağlama amacına dayanıyor. Proje; kadının sosyal, siyasi ve ekonomik alanlardaki konumunun güçlendirilmesinde en önemli unsurlar arasında yer alan fırsat eşitliği ve eğitime odaklanıyor. Filli Boya Bilim Kampı Projesi, bu konunun ancak hem kadınların hem de erkeklerin birlikte bir dönüşüm yaratabilecekleri bir modelle çözülebileceğini öngörüyor. 13-14 yaş grubu  dezavantajlı çocukların “bilim” aracılığıyla hayata tutunmalarını sağlayan proje, aynı zamanda bir model sunarak bu çocukların kariyer yolculuğunda onlara destek oluyor. 1 yılını tamamlayan proje bugüne kadar 50 çocuğun hayatına ışık tuttu. Gözde Akpınar’ın liderliğinde daha nice çocuğa ulaşması beklenen proje, geleceğimiz olan çocuklar için bilimin ışığında yepyeni ufuklar açmayı sürdürüyor.

Gözde Akpınar Betek’te hayata geçirdiği en çarpıcı projelerden biri de Özgecan Arslan ile ilgili yapılan benzersiz kampanyaydı. O günleri hatırlayacaksınız… Özgecan Arslan’ın kaybı hepimizi derinden sarsmış, herkes tepkisini farklı şekillerde ortaya koymak için çabalıyordu. Gözde Akpınar da   “tepkimizi nasıl ifade edebiliriz” diyerek yola çıkmıştı.“Tepkimizi neden ekranları karartarak göstermeyelim?” diyen Gözde Akpınar’ın bu benzersiz fikri, toplumun hemen hemen tüm kesiminden tam destek almış ve takdir edilmişti. Üstelik bu olayda hiç bir şekilde Filli Boya ismi geçmemesine rağmen olay bir şekilde televizyon kanalları aracılığıyla sosyal medya üzerinden de duyulmuştu.

Gözde Akpınar, Betek çatısı altında kadına yönelik şiddete karşı duyarlılığını ve hassasiyetini, gerçekleştirdiği projelerle ve sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da sürekli yansıtmaya çalışıyor, bu konuda farkındalık oluşturmaya gayret ediyor. Bu kapsamda Gözde Akpınar, 2015 yılı başında İtalyan gazeteci Serena Dandini’nin “Ferite A Morte / Ölümcül Yaralı” projesinin İstanbul’da ev sahipliğini yaptı. Serra Yılmaz, Hazal Kaya, Ümit Boyner, Deniz Türkali, Ece Temelkuran, Nükhet Duru, Türkan Şoray, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Şevval Sam ve Zerrin Tekindor gibi iş ve sanat dünyasının çok saygın isimleriy bu projeye destek oldu. Katılımcıların sahnede 12 farklı kadının hikâyesini okuduğu bu proje; kadın cinayetlerine dikkat çekme ve farkındalık yaratma noktasında oldukça etkili oldu.

Bir kadın yönetici ve bir kız çocuğu annesi olarak kadına şiddet ve kadınlara yönelik negatif ayrımcılık gibi toplumsal hayatın en önemli problemlerini ruhunun derinliklerinde hisseden Akpınar, Betek Grubu’nda hayata geçirdiği kadın odaklı projelerle, kişisel duyarlılığını kurumsal bir duyarlılıkla ifade etmeyi dün olduğu gibi bugün de sürdürüyor.  Akpınar, kurum olarak bu konuda önümüzdeki dönemde de çeşitli çalışmalar yürütmeye ve kız çocuklarının eğitilmesine destek vermeye devam edeceklerini ifade ediyor. Bu sorunların en çok eğitimle, toplumsal farkındalıkla ve bilinç seviyesinin yükseltilmesiyle çözüleceğine inanan Akpınar, Betek Grubu olarak bu konularda her zaman öncü rol üstleneceklerinin altını çiziyor…