Dr. Dilek Gürsoy

 

Dr. Dilek Gürsoy
Kalp Cerrahı ve Yapay Kalp Uzmanı

Tarihe geçen bir bilim insanı

Avrupa’da tam yapay kalp nakli gerçekleştiren ilk cerrah Dilek Gürsoy. Onun hikâyesi gücünü zorluklar karşısındaki kararlı duruşundan ve samimiyetle döktüğü alın terinden alıyor. Gürsoy 1969’da, Ordu’nun Fatsa ilçesinden misafir işçi olarak Almanya’ya göç eden emekçi bir ailenin tek kızı olarak Neuss şehrinde doğuyor. Çocukluk ve gençlik yıllarını burada geçiren Gürsoy, Düsseldorf Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede asistan hekim, uzman ve asistan tıbbi direktör olarak çalışıyor.
Kalp nakil uygulamaları ve yapay kalp uygulamalarıyla, asistan doktor olarak Almanya’nın en büyük hastanesinde çalışmaya başladığı 2003’te tanışıyor. O yılları “Üniversite hayatına başlarken, kalp ameliyatı görme şansım olmuştu. Kalp cerrahı olmaya orada karar verdim. Çok estetik buldum, çok sakin bir ameliyat esnası gördüm. Bunu ben de yaparım, becerebilirim dedim ve bu serüvene başladım” diye anlatıyor.

Dünya Bilim Sahnesinde 

Yapay kalp ile ilgili çalışmalarına 2010’da başlıyor Gürsoy. Organ bağışı oranının düşük olması nedeniyle, organ nakline alternatif arayışıyla başlayan çalışmalar onu 2017’de Bremen’e, 2019’da Siegburg’a götürüyor. Siegburg’ta Helios kliniğinde kalp cerrahisi bölümünde danışman cerrah ve LVAD programının direktörü olarak görev alıyor. 2019’da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne ve Alman Tıp Ödülü’ne layık görülen Gürsoy’un başarıları onu Forbes dergisinin kapağına da taşıyor. Avrupa’da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah olarak övgüyle bahsediliyor Gürsoy’dan…
Gürsoy’un bundan sonra odağında kendi yapay kalp merkezini açmak var. Halihazırda bilim tarihi sahnesine adını yazdırmayı başaran Gürsoy’un bundan sonraki başarılarının göğsümüzü kabartacağına şüphe yok.