Burçin Gülşen İçağasıoğlu

 

The Walt Disney Company Türkiye, Medya Birimi – Pazarlama, İletişim ve Kreatiften Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

Burçin Gülşen The Walt Disney Company’nin Türkiye Medya Birimi’nde Pazarlama, İletişim ve Kreatif departmanlarının yanı sıra şirket bünyesinde bir kreatif ajans gibi faaliyet göstererek reklamverenlere hizmet sunan FOXlab ekibi ve kısa formlu içerik yapımlarından sorumlu FOXLab Productions ekiplerine liderlik etmektedir.

2006 yılında katıldığı FOX Networks Group Türkiye’deki (şimdiki adıyla The Walt Disney Company Turkiye Media Birimi) kariyeri boyunca pazara giren 11 TV markası ve dijital uzantılarının lansman ve relansmanlarında önemli rol oynamıştır. Şu an bünyede bulunan tüm markaların (FOX, FOXLIFE, FX, FOXCRIME, National Geographic, National Geographic WILD,  Disney Channel, Disney XD, Disney Junior, 24Kitchen, BabyTV, FOXplay, National Geographic NOW) marka konumlandırma, pazarlama ve iletişim çalışmalarından sorumludur. PR, kriz yönetimi ve kurumsal iletişim faaliyetlerini yönetmektedir. Tüm şirkete kreatif destek veren tasarım ekibinin de başındadır.

Hem Türkiye hem de Yunanistan’da tüm kanalların grafik ve tanıtım materyallerini hazırlayan, Avrupa ve Amerika’ya tanıtım desteği veren ve birçok uluslararası ödüle sahip On-Air ekibine de liderlik etmektedir.

Kurucusu olduğu FOXLab, reklam satış ekibinin daha fazla gelir elde etmesine hizmet edecek şekilde markalara özel 360 projeler üretmekte, yürütmekte ve yeni marka iş birliklerine imza atılmasını sağlamaktadır. National Geographic Partners’ın Türkiye’deki operasyonunu büyütmeye odaklı olarak çalışan Gülşen, National Geographic etkinlikleri, sergileri, seyahatleri, tüketici ürünleri gibi ilk defa Türkiye’de gerçekleştirilmesi hedeflenen iş kollarına önem vermektedir.

Burçin Gülşen, 2018 ve ardından 2020’de Fortune Türkiye ve Data Expert tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda ülkenin “En Etkin 50 CMO”su arasına girmiş ve kendisini medya sektörünün en etkin CMO’su olarak gösteren ödüle iki kez layık görülmüştür.

Marka iş birlikleri ile yeni iş modelleri ve gelir kolları yaratmaya odaklanan Burçin Gülşen, bu alanda Türkiye pazarında ve Avrupa’da ilklere imza atmıştır. Bu projeler kapsamında TV, dijital, sosyal medya projeleri, etkinlik, doğrudan pazarlama aktiviteleri, PR iletişimi, yetenek yönetimi, lisanslı veya promosyonel ürünler gibi birçok alanda reklamverenlere özel projelerle iş ortaklıkları yönetmiştir. Yeni kurulan FOXlab Productions, müşterilere reklam filmleri, kurumsal filmler, tanıtım filmleri, web içerikleri gibi çeşitli kısa formlu içerikler üretmektedir. Ayrıca Pazarlama ve PR ekipleriyle birlikte, yeni ürün geliştirme ve yeni iş kolları yaratma hedefini etkinlik anlamında güçlendirerek Avrupa’nın ilk National Geographic Live etkinliklerine, Türkiye’nin ilk medya şirketi çatısı altında düzenlenen gençlik festivali FOXFest’e ve ilk defa gerçekleşen 24Kitchen Dünya Lezzetleri Festivali’ne imza atmıştır. Dijital alanda FOXplay, Nat Geo NOW ve FOX Gaming markalarının büyümesi üzerine çalışmalara devam etmektedir.

Koç Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Burçin Gülşen, aynı zamanda lisanslı bir voleybolcudur ve Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’nın kaptanlığını üstlendiği dönemde birçok şampiyonluk elde etmiştir.