Beril Ateş

 

Beril Ateş
Sanatçı

Deniz kokan çizgilerin sahibi

Sanatçı Beril Ateş’in hikâyesi, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde şekillenmiş. Lisansını buradan birincilikle alan Ateş, ardından New York’a giderek Parsons School of Design’da Monoprinting üzerine eğitim almış. Üniversite yıllarında Barcelona IED’de aldığı sanat dersleri illüstrasyona yönelmesine vesile olmuş ve yola çizdiği illüstrasyonları ürünleştirerek bir marka kurma hayaliyle devam etmiş.
2011 yılında mezuniyet projesi olarak kurduğu tasarım markası KAFA isimli çizimhaneden çıkan birçok eser, sıradan eşyaları özel kılmış. İstanbul Modern, İKSV, Lunapark, CerModern gibi tasarım mağazalarında kullanıcılarıyla buluşmuş. Zaman içerisinde büyüyerek Beril Ateş SHOP isimli bir e-ticaret sitesine dönüşmüş.

Ve markalar cevheri keşfeder…

Bu sanat yolculuğuna Samsung, Turkcell, adidas, Faber-Castell, Coca-Cola ve Dyson gibi büyük markalar da eşlik ediyor. Sanatçı-marka işbirliklerinin yanısıra Cinsel Sağlık İletişimcisi Rayka Kumru ile 2016 yılından beri süregelen işbirliği kapsamında tabukamu’da marka çizeri ve tasarım danışmanı olarak çalışıyor. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (Ne Var Ne Yok?!) ve Konuşmamız Gerek Derneği ile projeler üretiyor.
Kurumsal tasarım çalışmaları bir yana sergileri için de eşsiz çizimleriyle rengârenk dünyalar yaratıyor Ateş. Yarattığı Tuzlu Kadın karakteriyle; deniz, yeme-içme ve seyahat tutkusunu art-journaling yoluyla hayata geçirirken, yolculuklarını resimler, notlar ve buluntularla belgeleyerek kayıt altına alıyor. Ateş’in sanatsal ve kurumsal tasarım çalışmaları İstanbul Perşembe Pazarı’ndaki atölyesinde devam ediyor.